550C102T400BJ2B
5S-550C102T400BJ2B
550C102T400BJ2B
CAP ALUM 1000UF 400V SCREW
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 550C |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | -0.1 |
| Voltage - Rated: | 0.5 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 400V |
| Lifetime @ Temp.: | 94.2 mOhm |
| Operating Temperature: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Polarization: | -40??????C ~ 105??????C |
| Applications: | Polar |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.875 (22.22mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.000 Dia (50.80mm) |
| Surface Mount Land Size | 3.625 (92.08mm) |
| Mounting Type: | - |
| Package / Case: | Chassis Mount |
| Other:: | Radial |
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut