517D338M016EK6AE3
5S-517D338M016EK6AE3
517D338M016EK6AE3
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
| Series: | 517D |
| Capacitance: | 3300??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.35A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.553A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984 (25.00mm) |
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut