50YXJ4R7MTA5X11
5S-50YXJ4R7MTA5X11
50YXJ4R7MTA5X11
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:YXJ
Capacitance:4.7??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105??????C
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:36.96mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance:1.9 Ohm
Lead Spacing:0.079 (2.00mm)
Size / Dimension:0.197 Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)
  • Molex
  • 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut