50YXJ47MT16.3X11
5S-50YXJ47MT16.3X11
50YXJ47MT16.3X11
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:YXJ
Capacitance:47??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105??????C
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:206.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency295mA @ 100kHz
Impedance:300 mOhm
Lead Spacing:0.098 (2.50mm)
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)
  • Molex
  • 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut