50YXJ33MT15X11
5S-50YXJ33MT15X11
50YXJ33MT15X11
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:YXJ
Capacitance:33??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:137.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency250mA @ 100kHz
Impedance:700 mOhm
Lead Spacing:0.079 (2.00mm)
Size / Dimension:0.197 Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)
  • Molex
  • 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut