50YXG560MEFC12.5X25
5S-50YXG560MEFC12.5X25
50YXG560MEFC12.5X25
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | YXG |
| Capacitance: | 560??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 6000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.073A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.95A @ 100kHz |
| Impedance: | 34 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063 (27.00mm) |
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut