Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 50YXF33MEFCTA6.3X11
50YXF33MEFCTA6.3X11
5S-50YXF33MEFCTA6.3X11
50YXF33MEFCTA6.3X11
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:YXF
Capacitance:33??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:137.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency250mA @ 100kHz
Impedance:400 mOhm
Lead Spacing:0.098 (2.50mm)
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • POWER D/LOCK CAP HSG 10P NAT(GWT
  • In stock
  • Molex
  • 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut