Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 50USG5600MEFCSN22X40
50USG5600MEFCSN22X40
5S-50USG5600MEFCSN22X40
50USG5600MEFCSN22X40
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP-IN
Product Description
Packaging:Bulk
Series:USG
Capacitance:5600??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:3.43A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency3.945A @ 100kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.866 Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.654 (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can - Snap-In
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • POWER D/LOCK CAP HSG 10P NAT(GWT
  • In stock
  • Molex
  • 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut