50USG12000MEFCSN35X35
5S-50USG12000MEFCSN35X35
50USG12000MEFCSN35X35
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP-IN
| Series: | USG |
| Capacitance: | 12000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 5.6A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 6.44A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457 (37.00mm) |
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut