50RX3033M8X11.5
5S-50RX3033M8X11.5
50RX3033M8X11.5
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
| Series: | RX30 |
| Capacitance: | 33??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 130??????C |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency: | 165mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 300mA @ 100kHz |
| Impedance: | 280 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.138 (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315 Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.512 (13.00mm) |
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut