50RX302200M18X40
5S-50RX302200M18X40
50RX302200M18X40
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
| Series: | RX30 |
| Capacitance: | 2200??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 4000 Hrs @ 130??????C |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.24A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.8A @ 100kHz |
| Impedance: | 29 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654 (42.00mm) |
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut