50PK1MEFCT15X11
5S-50PK1MEFCT15X11
50PK1MEFCT15X11
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:PK
Capacitance:1??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:13mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency19.5mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079 (2.00mm)
Size / Dimension:0.197 Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • POWER D/LOCK CAP HSG 10P NAT(GWT
  • In stock
  • Molex
  • 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut