50MXG6800MEFCSN25X40
5S-50MXG6800MEFCSN25X40
50MXG6800MEFCSN25X40
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
| Series: | MXG |
| Capacitance: | 6800??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 3.3A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.795A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984 Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654 (42.00mm) |
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut