50MXG4700MEFCSN22X40
5S-50MXG4700MEFCSN22X40
50MXG4700MEFCSN22X40
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
| Series: | MXG |
| Capacitance: | 4700??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.43A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.7945A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866 Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654 (42.00mm) |
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut