Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 50MXG3900MEFCSN20X40
50MXG3900MEFCSN20X40
5S-50MXG3900MEFCSN20X40
50MXG3900MEFCSN20X40
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP-IN
Product Description
Packaging:Bulk
Series:MXG
Capacitance:3900??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:2.22A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.553A @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.787 Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.654 (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can - Snap-In
  • Molex
  • 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut