50MXG2200MEFCSN20X25
5S-50MXG2200MEFCSN20X25
50MXG2200MEFCSN20X25
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | MXG |
| Capacitance: | 2200??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.6A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.84A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.787 Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063 (27.00mm) |
| Package / Case: | Radial |
| Other:: | Can - Snap-In |
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut