Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 50MS56.8MEFC6.3X5
50MS56.8MEFC6.3X5
5S-50MS56.8MEFC6.3X5
50MS56.8MEFC6.3X5
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:MS5
Capacitance:6.8??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:26mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency39mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098 (2.50mm)
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.256 (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can
  • Molex
  • 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut