500MXH330MEFCFA30X50
5S-500MXH330MEFCFA30X50
500MXH330MEFCFA30X50
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | MXH |
| Capacitance: | 330??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105??????C |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.81A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.534A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181 Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047 (52.00mm) |
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut