478CKS035M
5S-478CKS035M
478CKS035M
CAP ALUM 4700UF 20% 35V T/H
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | CKS |
| Capacitance: | 4700??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 71 mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 3.4A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 4.76A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.437 (36.50mm) |