476TXK250M
5S-476TXK250M
476TXK250M
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | TXK |
| Capacitance: | 47??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 250V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 5.291 Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 385mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 866.25mA @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063 (27.00mm) |