476CKE250M
5S-476CKE250M
476CKE250M
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | CKE |
| Capacitance: | 47??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 250V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 5.291 Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 320mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.043 (26.50mm) |