476BPA100M
5S-476BPA100M
476BPA100M
CAP ALUM 47UF 20% 100V AXIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | BPA |
| Capacitance: | 47??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 100V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3.527 Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Bi-Polar |
| Applications: | Audio |
| Ripple Current - Low Frequency: | 285mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 447.45mA @ 50kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia x 1.063 L (12.50mm x 27.00mm) |