475MXH390MEFCSN35X40
5S-475MXH390MEFCSN35X40
475MXH390MEFCSN35X40
CAP ALUM 390UF 20% 475V SNAP
| Series: | MXH |
| Capacitance: | 390??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 475V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.79A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.506A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654 (42.00mm) |