475MXH270MEFCSN25X55
5S-475MXH270MEFCSN25X55
475MXH270MEFCSN25X55
CAP ALUM 270UF 20% 475V SNAP
| Series: | MXH |
| Capacitance: | 270??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 475V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.62A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.268A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984 Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.244 (57.00mm) |