475MXH220MEFCSN22X60
5S-475MXH220MEFCSN22X60
475MXH220MEFCSN22X60
CAP ALUM 220UF 20% 475V SNAP
| Series: | MXH |
| Capacitance: | 220??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 475V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.47A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.058A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866 Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.441 (62.00mm) |