474BPA050M
5S-474BPA050M
474BPA050M
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V AXIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | BPA |
| Capacitance: | 0.47??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 493.832 Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Bi-Polar |
| Applications: | Audio |
| Ripple Current - Low Frequency: | 13mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 22.1mA @ 50kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.236 Dia x 0.630 L (6.00mm x 16.00mm) |