450USG560MEFCSN35X40
5S-450USG560MEFCSN35X40
450USG560MEFCSN35X40
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | USG |
| Capacitance: | 560??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 450V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.82A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.948A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654 (42.00mm) |