450QXW180MEFC18X45
5S-450QXW180MEFC18X45
450QXW180MEFC18X45
CAP ALUM 180UF 20% 450V RADIAL
| Series: | QXW |
| Capacitance: | 180??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 450V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.09A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.635A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.850 (47.00mm) |