450QXW100MEFC16X35
5S-450QXW100MEFC16X35
450QXW100MEFC16X35
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | QXW |
| Capacitance: | 100??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 450V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 730mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.095A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457 (37.00mm) |