Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 450PK0.47MEFCTA6.3X11
450PK0.47MEFCTA6.3X11
5S-450PK0.47MEFCTA6.3X11
450PK0.47MEFCTA6.3X11
CAP ALUM 0.47UF 20% 450V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:PK
Capacitance:0.47??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-25??????C ~ 85??????C
Polarization:-
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:8mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency12mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098 (2.50mm)
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)