450MXK390MEFCSN35X30
5S-450MXK390MEFCSN35X30
450MXK390MEFCSN35X30
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
| Series: | MXK |
| Capacitance: | 390??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 450V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.68A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.352A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.260 (32.00mm) |