450MXG390MEFCSN25X60
5S-450MXG390MEFCSN25X60
450MXG390MEFCSN25X60
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | MXG |
| Capacitance: | 390??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 450V |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.07A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.898A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984 Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.441 (62.00mm) |