450MXG180MEFCSN30X25
5S-450MXG180MEFCSN30X25
450MXG180MEFCSN30X25
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | MXG |
| Capacitance: | 180??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 450V |
| Polarization: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.16A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.624A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181 Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063 (27.00mm) |