450HFG390MBN35X50
5S-450HFG390MBN35X50
450HFG390MBN35X50
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
| Series: | HFG |
| Capacitance: | 390??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 450V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.76A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.864A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886 (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047 (52.00mm) |