450CXW18MEFR8X40
5S-450CXW18MEFR8X40
450CXW18MEFR8X40
CAP ALUM 18UF 20% 450V T/H
Product Description
Packaging:Bulk
Series:CXW
Capacitance:18??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105??????C
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:180mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency270mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138 (3.50mm)
Size / Dimension:0.315 Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):1.654 (42.00mm)