450BXW56MEFR14.5X35
5S-450BXW56MEFR14.5X35
450BXW56MEFR14.5X35
CAP ALUM 56UF 20% 450V T/H
| Series: | BXW |
| Capacitance: | 56??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 450V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 580mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.45A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.571 Dia (14.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457 (37.00mm) |