450BXW56MEFC12.5X40
5S-450BXW56MEFC12.5X40
450BXW56MEFC12.5X40
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL
| Series: | BXW |
| Capacitance: | 56??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 450V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 540mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.35A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654 (42.00mm) |