420QXW18MEFR8X30
5S-420QXW18MEFR8X30
420QXW18MEFR8X30
CAP ALUM 18UF 20% 420V T/H
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | QXW |
| Capacitance: | 18??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 420V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 140mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 210mA @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.138 (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315 Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.260 (32.00mm) |