420MXK820MEFCSN35X45
5S-420MXK820MEFCSN35X45
420MXK820MEFCSN35X45
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP
| Series: | MXK |
| Capacitance: | 820??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 420V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.45A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.43A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.850 (47.00mm) |