420MXK820MEFCSN30X60
5S-420MXK820MEFCSN30X60
420MXK820MEFCSN30X60
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP
| Series: | MXK |
| Capacitance: | 820??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 420V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.79A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.906A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181 Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.441 (62.00mm) |