420MXK390MEFCSN22X55
5S-420MXK390MEFCSN22X55
420MXK390MEFCSN22X55
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Series: | MXK |
| Capacitance: | 390??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 420V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.8A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866 Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.244 (57.00mm) |