420MXK180MEFCSN25X25
5S-420MXK180MEFCSN25X25
420MXK180MEFCSN25X25
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
| Series: | MXK |
| Capacitance: | 180??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 420V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.16A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.624A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984 Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063 (27.00mm) |