420HFG560MBN35X55
5S-420HFG560MBN35X55
420HFG560MBN35X55
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | HFG |
| Capacitance: | 560??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 420V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -25??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 3.12A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 4.368A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886 (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.244 (57.00mm) |