420HFG1200MBN45X65
5S-420HFG1200MBN45X65
420HFG1200MBN45X65
CAP ALUM 1200UF 20% 420V SNAP
| Series: | HFG |
| Capacitance: | 1200??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 420V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 4.4A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 6.16A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886 (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.772 Dia (45.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.638 (67.00mm) |