420HFG1200MBN40X80
5S-420HFG1200MBN40X80
420HFG1200MBN40X80
CAP ALUM 1200UF 20% 420V SNAP
| Series: | HFG |
| Capacitance: | 1200??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 420V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 4.8A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 6.72A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886 (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.575 Dia (40.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.228 (82.00mm) |