420HFG1200MBN35X100
5S-420HFG1200MBN35X100
420HFG1200MBN35X100
CAP ALUM 1200UF 20% 420V SNAP
| Series: | HFG |
| Capacitance: | 1200??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 420V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 5A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 7A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.886 (22.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.016 (102.00mm) |