420CXW22MEFR8X40
5S-420CXW22MEFR8X40
420CXW22MEFR8X40
CAP ALUM 22UF 20% 420V T/H
Product Description
Packaging:Bulk
Series:CXW
Capacitance:22??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:420V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105??????C
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:190mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency285mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138 (3.50mm)
Size / Dimension:0.315 Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):1.654 (42.00mm)