401C113M063AH8
5S-401C113M063AH8
401C113M063AH8
CAP ALUM 11000UF 20% 63V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 401C |
| Capacitance: | 11000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 63V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 24.1 mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 4000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.500 (12.70mm) |
| Size / Dimension: | 1.375 Dia (34.93mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.625 (66.68mm) |