Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 400USG82MEFCSN20X25
400USG82MEFCSN20X25
5S-400USG82MEFCSN20X25
400USG82MEFCSN20X25
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP-IN
Product Description
Packaging:Bulk
Series:USG
Capacitance:82??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-25??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:80mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.12A @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:0.787 Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.063 (27.00mm)