400USG470MEFCSN25X50
5S-400USG470MEFCSN25X50
400USG470MEFCSN25X50
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP-IN
| Series: | USG |
| Capacitance: | 470??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 400V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.39A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 3.346A @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984 Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047 (52.00mm) |